Sokunk kedvenc alkoholos itala a sör. Vannak, akik szívesen válogatnak a különböző ízvilágok közül, míg mások ragaszkodnak kedvenc márkájukhoz. Sokan programokat is tervezünk a sör köré. És mégis rengetegen vagyunk, akik egyébként nem is tudják, hogy mik a sör összetevői, vagy hogy milyen folyamat során készül el az aranyló nedű. Járjunk utána!
A sörfőzésre több lehetőség van: a nagyüzemi sörfőzés hagyományos megoldásán túl vannak kisüzemi sörfőzdék, akik sokkal inkább élnek a kísérletezés lehetőségével, hiszen kisebb mennyiségben készülnek az italok. Ott van a házi sörfőzde lehetősége is, melyhez alig néhány új eszköz kell és természetesen sok-sok gyakorlás.
A sör összetevői alapvetően a sörfőzővíz, a sörélesztő, valamint válogatott maláták és komlók. Ezek a készíteni kívánt sör típusától függően változhatnak. A komló a sör „fűszere”, ez határozza meg az ízét és színét – így egy barna sör esetében mást kell használni, mint egy világos sörnél.
A sörfőzés első lépését – vagyis lépéseit – az alapanyagainak előkészítése teszi ki, ez a malátázás. Elsőként az árpából, búzából és egyéb gabonafélékből maláta készül: ehhez az átválogatott és megtisztított árpaszemeket beáztatják, majd csíráztatják. Miután eltávolították a csírakezdeményeket, a malátát aszalják, majd őrlik.
A maláta előkészítésének hosszú folyamata után kezdődhet a tényleges sörfőzés. A cefrézés során a malátaőrleményt összekeverik a sörfőzővízzel. A folyamat célja, hogy az őrölt malátában rejlő fehérjék és keményítő kioldódjanak, majd aktív enzimek segítségével cukorrá alakuljanak. Ezután következik a cefreszűrés, mely két szakaszból áll. Lényege, hogy megtisztítsák a cefrét. Az első szakasz a színlé szűrés, nevéből adódóan pedig a színlé szűrését jelenti. A második szakaszban a visszamaradt extrakt még oldható részeit oldják ki forró vízzel – ezt máslásnak nevezik.
Érdekesség, hogy ekkor a sörlé még édeskés ízű, azt a következő lépés – a komlóforralás – változtatja kesernyéssé, „sör ízűvé”. A folyamat során a komló anyagai kioldódnak és „fűszerezik” a sört, a végleges íz a felhasznált komló típusától és mennyiségétől függ.
Az beélesztőzéshez a sörlének 20-25°C-osnak kell lennie, így ha ennél melegebb, elsőként hűteni kell azt. Ezután a sörlevet át kell fejteni egy zárható, kotyogóval és csappal ellátott erjesztő tartályba. Ekkor következik a levegőztetés, melynek legegyszerűbb módja az állandó kevergetés. A kevergetésnek köszönhetően oxigén kerül a sörlébe, melynek fontos szerepe lesz az erjedés során. Mindezek után kerül sor a már említett beélesztőzésre. Az élesztő típusát – csak úgy, ahogy egyébként a sör összetevői esetében – attól függően választják meg, hogy milyen sör készül. Ismerős lehet az alsóerjesztésű és felsőerjesztésű sör kifejezés – ennek itt van jelentősége, hiszen ezekhez különféle élesztőket kell használni.
Az élesztővel való beoltás után a tartályt alaposan le kell zárni, és következhet az erjesztés. A lezárt tartályban a sörlé erjedni kezd: alkohol képződik, valamint ízanyagok és hab keletkezik. Azért fontos, hogy kotyogóval ellátott tartályban legyen tárolva a sörlé, mert azon keresztül távozik a keletkezett szén-dioxid. Az erjesztés teljes folyamata több szakaszból áll, összesen pedig akár hónapokat is igényelhet.
A főerjedés néhány nap alatt megtörténik, ezek után már lényegében elkészül a sör, ám ez még fogyasztásra kevéssé alkalmas – ezt hívják „fickósörnek”. Az utóerjesztés másik tartályban zajlik, alacsonyabb hőmérsékleten. Ezt a lépést ászokolásnak is nevezik. Az utóerjesztés több hónapot is igénybe vehet, ám minél hosszabb a folyamat, annál jobban összeérnek az ízek a sörben.
Ezután már valóban kész van a sör, ám egyes típusoknál egy utolsó, úgynevezett „szépítő szűrés” zárja a folyamatot. Az elkészült sört pasztőrözik és mehet is a palackokba vagy dobozokba.
A sörfőzés folyamata tehát nem könnyű és végképp nem rövid, az eredményért azonban biztosan megéri. Amennyiben a sör összetevői megfelelően vannak megválasztva, az egyes lépések kivitelezése pedig precíz módon történik, gyakorlás után bárki elkészítheti kedvenc alkoholos italát.